Huzursuz Bağırsak Sendromu Bitkisel Tedavi Yöntemleri 2023

Huzursuz bağırsak sendromu bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak çözümlenebilecek bir rahatsızlıktır. Huzursuz bağırsak sendromuna iyi gelen bitkiler olarak da bilinen hastalığın beslenme ve yaşam düzeninin sağlanması ile tedavi edilebilmesi mümkündür. Huzursuz bağırsak sendromu doğal tedavi temelini oluşturan beslenme düzenlemesi sayesinde, bağırsak ve mideyi etkisi altına alan ve yaşamı olumsuz etkileyen hastalığın olumsuz etkilerinden kurtulabiliriz. Aynı zamanda bu hastalığa Geçirgen bağırsak sendromu bitkisel tedavi olarakta bakılmaktadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromuna Hangi Bitki İyi Gelir?

Huzursuz bağırsak sendromunun belirtilerinin hafiflemesi ve düzene girmesi için bazı bitkilerden faydalanabiliriz. İbs bitkisel çözüm için kolaylıkla aktarlarda bulunabilir ve ibs için bitkisel çay ya da yağ şeklinde tüketilebilir.

 • Papatya: Bağırsaklarda meydana gelen tüm kramp ve spazmların azalmasına yardımcı olur. İshal ya da kabızlığın giderilmesi için papatyayı çay formunda tüketebilirsiniz. Aynı zamanda hastalıklara bağlı oluşan stresin ve enflamasyonun azalması için de fayda sağlar.
 • Çemen Otu (Boy Otu): Midedeki şişkinliğin giderilmesini sağlar. Sindirim sisteminin düzgün çalışması için faydalıdır.
 • Rezene: Çok güçlü bitkilerden biri olan rezene, bağırsaklardaki kasların gevşeyerek kasılma probleminin giderilmesini sağlar. Ayrıca kasılma belirtilerini de hafifletir. Rezene antienflamatuar yani iltihap önleyicidir.
 • Aynısefa: Sindirimde meydana gelen spazmların giderilmesi için faydalıdır. Enflamasyonu azaltır ve bakteri florasını düzenlemeye yardımcı olur.
 • Meyan Kökü: Antienflamatuar grubundan olan meyan kökü, bağırsak zarının korunmasına fayda sağlar. Kabızlığa karşı iyi gelir. Aynı zamanda krampların düzelmesi için de yardımcı olur.
 • Bu bitkisel yöntemler Geçirgen bağırsak sendromu bitkisel tedavi için kullanılmaktadır.
 • Bitkisel çay çeşitleri, rezene, papatya gibi çayları tercih edebilirsiniz.
 • İbs doğal tedavi için bu yöntemleri deneyebilirsiniz. (Huzursuz bağırsak sendromu doğal tedavi)
huzursuz bağırsak sendromu bitkisel çay çeşitleriPin
huzursuz bağırsak sendromu bitkisel çay çeşitleri

Huzursuz Bağırsak Sendromuna İyi Gelen Bitki Çayları

Huzursuz bağırsak sendromu sorunu ile karşılaşan hastalar doğal şekilde kurtulmanın yollarını ararlar. Bu konuda en doğal ürünler bitki çayları olarak karşımıza çıkar. Bağırsaklara iyi gelen bitki çayı için sizlere aşağıda bir liste hazırladık.

 • Ebegümeci Çayı: Mide ve bağırsakların çalışmasını düzenler. Bulantı ve kusmayı önler. Kabızlık sorunun giderilmesi için faydalıdır.
 • Nane Çayı: Karın ağrıları ve krampların yarattığı sorunların ortadan kalkmasına destek olur. Nane çayı ya da nane yağı olarak tüketilmesi halinde sindirim sistemindeki bakterilerin düzenli hale gelmesini sağlar.
 • Adaçayı: Sindirim sistemini korumaya yardımcı olan adaçayı, ishale de iyi gelir.
 • Kekik Çayı: Güçlü bir antioksidan olan kekik, sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Anason Çayı: Karın ağrısı, gaz problemleri, ishal, şişkinlik problemlerinin giderilmesi için çok yararlıdır.
 • Lavanta Çayı: Antienflamatuar özelliği olan lavanta bu sayede mide ve bağırsaklarda meydana gelen problemlerin çözümlenmesine yardımcı olur. Gazı ve şişkinliği önler. Hazımsızlık sorunlarını giderir.
İrritabl bağırsak sendromu yaşayan hastaların bu sorundan kurtulmaları için doğru beslenmeleri son derece önemlidir. Doğru ürün tüketimi ile bu hastalığın oluşturduğu belirtiler azaltılabilir ve rahatlama sağlanır.Pin
Huzursuz bağırsak sendromu ne yemeliyiz ?


Huzursuz Bağırsak Sendromunda Ne Yenmeli?

İrritabl bağırsak sendromu yaşayan hastaların bu sorundan kurtulmaları için doğru beslenmeleri son derece önemlidir. Doğru ürün tüketimi ile bu hastalığın oluşturduğu belirtiler azaltılabilir ve rahatlama sağlanır.

Lifli Yiyecekler: Lifli ürünleri bolca tüketmek gerekmektedir. Özellikle çiğ tüketmek daha fazla faydalanmayı sağlayacaktır. Lifli yiyecekler hangileridir maddeler halinde inceleyelim.

 • Tam tahıllı unlar ile yapılan ekmekler ve makarnalar
 • Brokoli, enginar, mısır, domates, havuç, salatalık gibi sebzeler
 • Kuru bezelye, mercimek gibi baklagiller
 • Badem, kaju gibi kuruyemişler
 • Armut, elma, muz, avokado gibi meyveler
 • Kinoa, yulaf, çiya, keten tohumu gibi ürünler
 • Bitter çikolatanın %70 ve üstü kakao içerenlerinde yüksek lif bulunur.

Yoğurt: İçeriğinde dost bakteriler barındıran yoğurt, bağırsaklarda bir koruma tabakası oluşturur. Bakteri oluşumunu vücuttan atmak için harika bir gıdadır. Probiyotik yoğurt tercih etmek bağırsaklardaki sorunların giderilmesine katkı sağlar.

Zencefil: Şişkinliği ve gazı önlemek için müthiş bir besindir. Bağırsaklarda meydana gelen iltihabın azalması için kullanılmaktadır. Sindirim sistemini düzenlemek ve ishali önlemek için rendeleyerek biraz bal ile tüketilebilir.

Huzursuz bağırsak sendromu bitkisel tedavi 2023Pin
Huzursuz bağırsak sendromu bitkisel tedavi 2023

Sıvı Tüketimi: Bol sıvı tüketimi mide ve bağırsak bölgesinde oluşan her tür sorunun ortadan kalkması için önemlidir. Besinlerin kolay sindirimi için günde en az 2 litre su tüketmek gerekir.

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri

yazımızı okumak için linke tıklayınız


Bağırsaklara Hangi Yiyecekler İyi Gelir ?

Bağırsakların iyi çalışması İBS için önemlidir. Bağırsak sendromuna ne iyi gelir diye düşünüyorsanız doğru çalışan bağırsaklar için ilk dikkat edilmesi gereken doğru besinlerin tüketilmesidir. Mideyi yormayacak ve bağırsaklarda sorun yaratmayacak en sağlıklı ve uygun besinlerin tüketilmesi sağlıklı bir vücudun temel taşıdır. Besin tüketiminde bağırsaklarda hassasiyet yaratmayacak, kaliteli bir sindirim ve boşaltım sağlayacak olan gıdalara öncelik verilmelidir. Bunların başında lifli gıdalar gelmektedir. Tam tahıllardan yapılmış ekmekler, baklagiller, brokoli, havuç gibi sebzeler, elma, muz gibi meyveler, çiya ve keten tohumu gibi besinler lif yönünden oldukça zengindir. Probiyotik yönden zengin olan yoğurt, ayran, kefir gibi ürünlerin tüketimi bağırsaklar için çok faydalıdır. Bakliyat tüketimi de İBS sorunlarının giderilmesi ve oluşumunun engellenmesi için önemlidir.

Tam tahıllardan yapılmış ekmeklerPin
Huzursuz bağırsak sendromu için glutensiz ekmek yemeniz gerekmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Ne Yememeli?

İrritabl bağırsak sendromu oluşumunu önlemek ve sonrasında oluşan sorunların giderilmesini kolaylaştırmak için beslenme çok önemlidir. Ne yenmesi gerektiği kadar ne yenmemesi gerektiğinin bilinmesi de hastalıkla başetmek için önem arz eder. Bu sendromun en önemli düşmanlarının başında gaz yapıcı besinler gelmektedir. Gaz oluşumu mide ve bağırsak bölgesinde ciddi huzursuzluk yaratmaktadır. Sonrasında oluşan gazdan kurtulmak oldukça zordur. Gaz oluşumunu tetikleyen besinlerin başında kuru fasulye, nohut gibi bakliyatlar ile lahana gibi sebzeler gelmektedir. Aynı zamanda sütler de gaz yapma ihtimali taşımaktadır. Gaz sorunu yaratmaması için laktozsuz olan sütler tercih edilebilir. Gaz yapıcı özellikleri nedeniyle bu tip ürünlerden uzak durulması vücutta rahatlama sağlayacaktır.

Huzursuz bağırsak sendromu nasıl geçti?

Huzursuz bağırsak sendromundan kurtulanlar için beslenmeyi düzenlemek son derece önemlidir. Gaz oluşumu sağlayan besinlerden uzak durulması faydalı olacaktır. Bitki çayı tüketimi oluşan sorunların hafiflemesini sağlamaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de, yemeklerden hemen sonra tatlı ve meyve tüketiminden kaçınılması gerektiğidir. İrritabl bağırsak sendromuna ne iyi gelir Yemeklerden yaklaşık 2 saat sonra tatlı ve meyve tüketimi yapılması, oluşabilecek rahatsızlık hissini önleyecektir. İbs hastalığı Antienflamatuar ve probiyotik yönünden zengin bir beslenme yaşam kalitesinin artması için yardımcıdır.

Yemek tüketimini azar azar ve sık sık yapmaya, tıka basa yememeye özen gösterilmelidir. Ayrıca her bir lokmayı çok çiğnemek ve mideye bütün halde gitmesini önlemek de hassas bağırsak sendromu sorununun giderilmesi için önem teşkil eder.

Huzursuz bağırsak sendromu bitkisek tedavi yöntemleri 2022 için sizlere bir takım tavsiyelerde bulunduk. Pin
Huzursuz bağırsak sendromu bitkisel tedavi yöntemleri 2022

Aynı zamanda gaz probleminin giderilmesi için uygulanabilecek çok yararlı bir işlem bulunmaktadır. Yemek borusu ve midenin kesiştiği karın bölgesine parmak uçları ile hafif bir baskı uygulayarak bir geğirme hareketi yapılır. Bu sayede geğirme ihtiyacı tetiklenmekte ve biriken gazdan kurtulmak söz konusu olacaktır. Gaz çıkarıldığı an itibariyle vücutta ciddi bir rahatlama meydana gelecektir. Altın değerindeki bu bilgiyi uygularken eş zamanlı hafif tempolu yürüyüş yapmak süreci hızlandıracaktır. İrritabl bağırsak sendromu yaşayanlar da belirtileri bu yazımızda belirttik.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Yorumlar makalemizi okuyabilir, yorum bırakabilirsiniz.

İBS de hangi meyveler yenir?

İBS tedavisi için beslenmede meyve tüketimi oldukça önemlidir. Lif yönünden zengin olan meyvelerin günlük beslenmede kullanılması gerekmektedir. Elma, muz, avokado, armut, şeftali tüketilmelidir. Gaz yapabilen narenciye meyvelerden uzak durmak faydalı olacaktır.  

İBS hastaları kahvaltıda ne yemeli?

Kahvaltıda huzursuz bağırsak sendromunu gidermek için lif yönünden zengin ekmekler tüketilmelidir. Süt ürünlerinde laktozsuz olması tercih edilmelidir. Gaz yapıcı besinlerden uzak durulmalı ve bol sıvı tüketilmelidir.
Hassas bağırsak sendromu yaşandığında bol lif içeren, doygun ekmekler tüketilmelidir. Lifli ekmekler; tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, kepekli ekmek, yulaf ekmeği gibi ekmeklerdir. Aynı zamandan magnezyum, selenyum ve B vitamini yönünden de zengin ekmeklerdir.

YouTube video

Kaynak

Araştırma makalesi

irritabl bağırsak sendromu
Alakalı İçerikler
“Huzursuz Bağırsak Sendromu Bitkisel Tedavi Yöntemleri 2023” üzerine 2 yorum
Yorum yapın