Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavisi

Huzursuz bağırsak sendromu tedavisi pek çok yöntem ile mümkün olabilmektedir. En basit ifade ile huzursuz bağırsak sendromu kalın bağırsağı etkisi altına alan bir sindirim sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Bağırsaklar rutin görevlerini yerine getiremediği noktada vücutta bir anormali oluşur. Bu da irritabl (huzursuz) bağırsak sendromu olarak görülür. Bu hastalıktan muzdarip olan vakaların hastalığı tespit edip bir uzmana görünmesi önemlidir. Bunun için öncelikle vücudumuzu tanımamız ve ortaya çıkan değişiklikleri farketmemiz gerekir.

Şiddetli ve hemen düzelmeyen ishal, boşaltım yapılması ya da gaz çıkarılmasına rağmen bir türlü geçmeyen karın ağrısı, aniden oluşan kilo kaybı, sürekli kusma durumu, yutkunma sırasında hissedilen ağrılı durum, boşaltımda meydana gelen kanama gibi durumlarda huzursuz bağırsak sendromundan şüphelenilebilir.

Huzursuz Bagirsak Sendromu Tedavisi 2022 Tedavi yöntemleri nasıl yapılır ?Pin
Huzursuz Bagirsak Sendromu Tedavisi 2022

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Teşhis Edilir

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri ortaya çıktıktan sonra herkesin ilk aklına gelen hastalığın en hızlı nasıl tedavi edileceği olmaktadır. Bu sorunu yaşayan hastalar karşılaştıkları rahatsız edici bağırsak ve sindirim problemi karşısında çözüm yolları arar. Bu noktada hastalığın seviyesinin tespiti önem arz etmektedir. Genellikle gençlerde görülen ve yapılan testler neticesinde yapısal bozukluk görülmeyen durumlarda tedavi kolaylıkla sağlanmaktadır.

Ancak yapılan testler sonucunda ileri vaka tespitinde tedavi süreci daha kapsamlı olarak ele alınmaktadır. 2 günü geçmeyen hafif şiddette oluşan karın ağrıları ve boşaltım sorunlarında dinlenme ve beslenmeye dikkat etme ile sorun çözümlenebilmektedir. 2 günden daha uzun süren ve şiddetinde azalma görülmeyen durumlarda hastalığın ortaya çıktığı düşünülebilir.

Aynı zamanda belli aralıklarla sürekli beliren kronik durumlarda da hastalıktan şüphelenilmelidir. Bu tip durumlarda muhakkak bir uzmana kontrole gidilerek teşhis yapılması ve tedavinin başlatılması sağlanmalıdır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Tedavi Edilir

Huzursuz bağırsak sendromu nasıl geçti şeklindeki sorularla hastalığı atlatan bireyler sıklıkla karşılaşmaktadır. Her hasta için aynı durum geçerli olmamakla birlikte tedavi yöntemleri çoğu hastada benzerlik göstermektedir.

Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişiler yeme-içme alışkanlıklarından, uyku düzenlerine kadar pek çok noktada yaşamlarını iyileştirmeye başlamaktadır. Ancak yaşam standartlarının düzene girmesi ile kalıcı olarak iyileşme ve tekrar hastalıkla karşılaşmama durumu söz konusu olabilmektedir.

Huzursuz Bagirsak Sendromu Nasil GecerPin
Huzursuz Bagirsak Sendromu Nasil Gecer

İrritabl bağırsak sendromu yaşayanlar tarafından uzmanların önerileri eşliğinde uygulanan yöntemleri derledik. Öncelikle hastalığın tespiti ve boyutu hakkında bir uzmana görünmek gerekmektedir. Akabinde doktor tarafından gerekirse istenecek testler neticesinde durum değerlendirmesi yapılmaktadır. Ancak kısa süreli yaşanan bağırsak sorunlarını düzene kavuşturmak için dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 • Öncelikle yemek konusunda düzen sağlanması gerekmektedir. Burada konuyu 2 başlık altında ele alabiliriz.
  • İlki kabızlık şikayetine iyi gelecek doğru besin tüketimi olacaktır. Bu besin düzeni bolca taze meyve ve sebze tüketimi, tahıl ve baklagil ağırlıklı beslenme ve yemiş tüketimi ile olabilecektir.
  • İkinci olarak gaz yapıcı besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Sebze ve baklagil tüketmek önemli olmasına karşın gaz yapan gıdaları tüketmek huzursuz bağırsak sendromunu (IBS) tetikleyecektir. Lahana, kuru fasulye gibi besinleri tüketirken sınırlı tüketmek ya da beslenme programından çıkarmak gerekebilir.
 • Huzursuz bağırsak sendromundan kurtulanlar tarafından en çok dikkat edilen bir başka madde de yeme alışkanlığının düzenlenmesidir. Büyük lokmalar halinde yemeye çalışmak ve genellikle iyi çiğnemeden büyük lokmayı yutmak bağırsaklarda soruna yol açmaktadır. Lokmaları küçük koparmak ve iyi çiğnemek sindirimin daha yutmadan düzene girmesini sağlayacaktır.
 • Hazır gıda tüketimini sıklıkla yapan kişilerde de bağırsak problemleri sıklıkla görülebilmektedir. Sağlıklı koşullarda hazırlanmayan ya da kaliteli ürünlerle hazırlanmayan yemekleri düzenli tüketmek hastalığı tetikler. Evde, taze ve kaliteli malzemelerle hazırlanan yemeklerle beslenmek bağırsak sorunlarını ortadan kaldırmaya yardım edecektir.
 • Huzursuz bağırsak sendromu diyeti için özel bir liste olmamakla birlikte; bağırsaklarda sorun yarattığı düşünülen besinlerin tespit edilmesi de oldukça önemlidir. Yenilen gıdaların listesi tutulmalı ve sindirim sorunu yaratanlar belirlenip, o gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Probiyotik yönden zengin olan ürünleri beslenmenin temel parçası yapmak oldukça faydalıdır. Probiyotik gıdalara en önemli örnekler; ev yapımı turşular, çorbası yapılarak tüketilen tarhana, probiyotik olarak hazırlanmış ev yoğurdu gibi ürünler gösterilebilir.
 • Sıvı tüketimine de yüksek önem verilmelidir. Yaşamımızın temel kaynağı olan su sindirime en büyük yardımcılardan bir tanesidir. Günde 2 litrenin altına düşmeyecek şekilde su içmek oldukça önemlidir.
 • Sıvı alımını desteklemek için sulu yemekler ve çorbaların öğünlere mutlaka eklenmesi gerekmektedir. Bu sayede hem sebze, hem tahıl tüketimi kolaylaştırılmış olacaktır.
 • Beyaz undan yapılan ekmekler yerine tam tahıllı ekmeklere ağırlık verilmelidir. Aşırı ekmek ve unlu gıda tüketiminden de uzak durmak gerektiğini unutmayalım.
 • Şeker ve tatlandırıcıyı yüksek oranda içeren beslenme şeklinden uzak durulmalıdır. Pek çok hastalığı ortaya çıkaran bu tip aşırı şeker içerikli ürünler sindirim sistemine zarar vermektedir.
 • Huzursuz bağırsak sendromu tedavi yöntemleri için atlanmaması gereken bir konu da egzersizin hayatımızın bir parçası haline gelmesi gerektiğidir. Büyük çaplı spor hareketleri olmaksızın evde yapılacak 10 dakikalık basit hareketler ile karın bölgesinde meydana gelen sorunlarda rahatlama ve kısa sürede düzelme görülecektir. Basit egzersiz hareketleri ile oluşan gaz ya da kabızlık problemlerinin vücutta yarattığı sıkıntılar düzene girecektir.
 • Huzursuz Bağırsak Sendromu Yorumlar
Huzursuz Bagirsak Sendromu Bitkisel TedaviPin
Huzursuz Bagirsak Sendromu Bitkisel Tedavi

Huzursuz Bağırsak Sendromu Bitkisel Tedavi

Huzursuz bağırsak sendromu bitkisel tedavi yöntemleri için yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz beslenme düzenini uygulamak oldukça faydalı olacaktır. Bunun dışında bitkisel yönden bizlere katkı sağlayacak ürünler baharat ve otlar olarak karşımıza çıkar. Bu tür sindirim sorunlarında beslenme problemlerinin yanı sıra stres de göze çarpmaktadır. Stresi yenmek ve daha mutlu olmak için beslenmede aktarlardan temin edebileceğimiz bitkiler kullanılabilir. Unutulmamalıdır ki stres kabızlık ve gaz sorunlarının ortaya çıkmasında oldukça tetikleyici bir unsurdur. Stresi yatıştırmak ve daha sakin bir ruh haline bürünmek bu sorunların ortadan kalkması için yardımcı olacaktır. Bunun için papatya, melisa ya da adaçayı gibi bitkilerle yapılan çaylar oldukça faydalıdır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Geçti

Huzursuz bağırsak sendromu tedavisi için belirtilen beslenme düzeni, stresten uzak durma, egzersiz gibi maddelere dikkat edilmesi çok önemlidir. Alışılagelen düzenin biraz dışına çıkıldığında hızlıca gözle görülür ölçüde rahatlama söz konusu olacaktır. Huzursuz bağırsak sendromu hastaların karşılaştığı ve yaşantılarını olumsuz yönde etkileyen şikayetler birer birer düzelecektir. Yüksek ölçüde sorun yaşayan kronik vakalarda doktor eğer ilaç önerisinde bulunmuşsa mutlaka düzenli kullanmak gerekir. Tüketilen gıdalara dikkat edilerek, öğünlerde aşırı tüketime kaçmadan, bol sıvı beslenerek, stresten uzak durmaya dikkat ederek ve spor yaparak hayatına devam eden hastalar bu hastalıktan kurtulma yolunda büyük bir adım atmış olacaklardır.

irritabl bağırsak sendromu
Alakalı İçerikler
“Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavisi” üzerine 2 yorum
Yorum yapın