Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Huzursuz bağırsak sendromu kişinin bağırsak fonksiyonlarında meydana gelen bozulma ile birlikte ortaya çıkar. Genellikle kadınlarda daha sık görülür. Özellikle son dönemlerde yaygın bir şekilde görülen bu hastalığın tedavi edilmediği durumlarda yaşam kalitesini düşüren sonuçları vardır. Bu bakımdan huzursuz bağırsak sendromu tedavi edilmezse ne olur sorusunun da doğru şekilde yanıtlanması gerekir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Huzursuz bağırsak sendromu bağırsakların işlevsel açıdan deforme olması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bağırsakların temel işlevleri besin emilimi ve bu emilimin de kan dolaşımına aktarılmasıdır. Fakat söz konusu rahatsızlık ile bağırsakların görevi bozulduğundan bu işlev yerine getirilmez ve çeşitli sorunlar ortaya çıkar.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Neden Olur?

Huzursuz bağırsak sendromu neden olur sorusuna net bir yanıt verilmemektedir çünkü bu rahatsızlığın henüz tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalar kapsamında nedenler şu şekildedir;

Huzursuz Bağırsak Sendromu Kimlerde Görülür?

Huzursuz bağırsak sendromu görülen kişiler herkes olabilir çünkü net olarak hangi nedenlere bağlı olarak görüldüğü tam olarak bilinmediği için bu rahatsızlıktan herkes mustarip olabilir. Ancak yoğun strese sahip, beslenmesine dikkat etmeyen ve özellikle hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemiş olan insanlarda daha fazla görüldüğü anlaşılmaktadır. Ayrıca kötü veya hazır gıda tüketimi de bu durumu tetikleyen unsurlar arasındadır.

Huzursuz bagirsak sendromuPin
Huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tanısı

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri kronik şekilde ishal, kabız ve cilt sorunlarıdır. Bunun yanında psikolojik rahatsızlıklar da görülür. Ancak özellikle belirti olarak kabızlık ve ishal en sık görülen ve kabul edilendir.

Huzursuz bağırsak sendromu tanısı koyulması ise oldukça zordur çünkü başka hastalıkların belirtisini gösterdiği için öncelikle diğer hastalıkları akla getirir. Tanı koyma işlemlerinde ise bireyden semptomlar Roma IV kriterlerine göre alınır. Roma IV kriterleri kapsamında son 3 aylık süreç içinde haftada en az bir gün tekrarlama yapan karın ağrısı yanında;

  • Dışkı ile rahatlama
  • Dışkı şeklinde değişiklik
  • Dışkı kıvamında değişiklik şeklinde sıralanacak olan belirtilerden en az 2 tanesi bireyde olmalıdır.
  • Bağırsaklardan ses gelmesi
  • Bağırsaklarda ağrı

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur 2023Pin
Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur 2023

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nelere Sebep Olur?

Huzursuz bağırsak sendromu ilk olarak dışkılama düzeninde bozukluğa yol açar ancak bunun yanında pek çok nokta da sorun yaratır;

  • Besin emilişini değiştirdiği için besinlerden alınacak olan yararlı bileşenleri alamama,
  • Vitamin ve minerallerden yoksun olma,
  • B grubu vitaminlerinin üretilmemesi gibi durumlar yaratır.

Bunlar ise ciddi sıkıntılar yaratır ve devamında bağışıklık sisteminin zayıflaması, vücut direncinin düşmesi, karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında hasar görülmesi gibi sorunlar oluşur.

Özellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması başka hastalıklara da davetiye çıkaracağı için kişinin huzursuz bağırsak sendromu yanında diğer hastalıklarla da uğraşmasına yol açar.

Huzursuz Bağırsak Sendromu tedavi edilmezse ne olurPin
Huzursuz Bağırsak Sendromu tedavi edilmezse ne olur

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Huzursuz bağırsak sendromu tedavi edilmezse ne olur sorusuna ciddi sağlık sorunları oluşabilir şeklinde yanıt vermek mümkündür. Vücutta besin yetersizliklerinin oluşur, bağışıklık sistemi zayıflar ve genel metabolizma bozulur. Bunun sonucuna da bağlı olarak diğer hastalıklar görülür.

Aynı zamanda ani kilo alma, ani kilo verme, diyabet ve böbrek hastalıkları da görülür. Bu bakımdan mutlaka huzursuz bağırsak sendromu tedavisi sağlanmalıdır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz bağırsak sendromu tedavisi yüzde yüz şekilde sonuç verecek halde henüz yapılamamaktadır. Ancak bağırsak sorunlarına yol açan mikrobiyom yapısının tanınması ve kişinin mikrobiyomuna göre beslenme – diyet çalışmaları ile yüzde 80 gibi büyük oranda iyileştirici tedaviler uygulanmaktadır. Diyet ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Aynı zamanda Huzursuz Bağırsak Sendromu Bitkisel Tedavi yazımızı okumak için bağlantıya tıklayınız.

YouTube video

kaynak:

Huzursuz bağırsak sendromu kötü mü?

Huzursuz bağırsak sendromu, ishal, kramp ve kabızlık gibi bir çok belirtisi olan bir hastalıktır. Doğrudan kalın bağırsağı etkilemektedir.

Huzursuz bağırsak sendromu olduğumu nasıl anlarım?

Genellikle en çok görünen belirtiler; karın ağrısı, aşırı gaz olması ve kabızlık olarak bilinmektedir.

YouTube video
irritabl bağırsak sendromu
Alakalı İçerikler
Yorum yapın