Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri 💊 (GÜNCEL) 2023

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri her yaştan insanın yaşayabileceği ve sıklıkla karşılaşılan sorunlardan bir tanesi haline gelmiştir. Kalın bağırsağı etkisi altına alan bir sindirim sorunu olarak ortaya çıkar. Daha çocuk yaşlarda başlayabileceği gibi ileriki yaşlarda da rastlanabilmektedir. Günlük rutinleri olumsuz etkilediğinden kaliteli yaşam için mutlaka kontrol alınması gereken bir bozukluktur. Vücutta pek çok olumsuzluk ortaya çıkaran bu sendromun belirtileri başka rahatsızlıklar da benzerlikler göstermektedir. O nedenle sıklıkla farklı tanı konulduğu ve sorunun çözümlenmediği hasta şikayetlerinden biridir.

Huzursuz bağırsak sendromu günümüzde her 6 kişiden 1 tanesinde görülen bir hastalıktır.

İrritabl Bağırsak Sendromu ve spastik kolon hastalığın diğer adları olarak geçmektedir. Tıp dünyasında kısaca IBS, İRRİTABL BARSAK SENDROMU olarak bahsedilmektedir. Uzun yıllar bu sorunla mücadele eden ama durumu kabullenip, çözmek için çaba sarfetmeyen pek çok hasta bulunmaktadır. Öncelikli olarak bu konunun bir rahatsızlık olduğunu ve sorunun çözümünün mevcut olduğunu unutmayalım. Boşaltım konusunda problem yaşayan kişilerin mutlaka kendi kontrol ve gözlemlerini yapmaları gerekmektedir. Bu konuyu çözümlemek için dikkat edilmesi gereken en önemli belirtileri sizler için maddeler halinde sıralayalım.

Huzursuz bağırsak sendromu semptomları
dışkıda mukus, isha/kabızlık, gıda intoleransı, dışkı şeklinde düzensizlik, şişkinlik gaz hali, karın ağrısı, kabızlıkPin
Huzursuz bağırsak sendromu semptomları

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri ( İBS – irritabl bağırsak sendromu ) maddelersek;

 • Kabızlık problemi
 • Karın bölgesinde meydana gelen kramplar
 • Sürekli ishal durumu
 • Aşırı şişkinlik hali
 • Karındaki fazla gaz
 • Sürekli gaz çıkarma durumu
 • Karında gelişen farklı şiddetteki ağrılar
 • Mukuslu Dışkılama
irritabl bağırsak sendromu hakkında tüm bilgileri tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.Pin
irritabl bağırsak sendromu

Huzursuz Bağırsak Sendromu Neden Olur?

Huzursuz bağırsak ekşi tatlı acı gibi yeme alışkanlıkları nedeniyle meydana gelen bir durum değildir. Nedeni halen kesin olarak bilinmemekle birlikte, meydana gelmesine sebep olan bazı etmenler olduğu bilinmektedir. Bu sebepler genellikle beslenme ve boşaltım düzeniyle ilişkili olmaktadır.

 • Bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanma durumları oluştuğunda bu şiddetli karın ağrısı ve ishal olarak baş gösterir.
 • Bağırsak dokusunda bulunan sağlıklı olarak nitelendirilen mikroflora adlı yararlı bakterilerin yapısal veya sayısal değişiklikleri olumsuz etkiler.
 • Sindirim sistemimizde oluşabilen anormal durumlar şiddetli ağrı, ishal ya da kabızlık olarak kendini gösterebilir.
 • Bağırsaklardaki aşırı kasılmalar gaz ve ishale sebep olabileceği gibi, yavaş kasılmalar da kuru dışkılama oluşumu yaratabilmektedir.
Huzursuz bağırsak sendromu nasıl geçti sorusu her hastanın kafasına en çok takılan konudur. Bu hastalığı pek çok kişi hafif şiddette geçirmektedir. Kronik bir rahatsızlık olup, hafif geçirenler için yaşam biçimini düzene alarak kontrol sağlanabilmektedir. Şiddetli ataklar halinde geçirenler için düzenli kontrol ve ilaç tedavisi gerekmektedir. Hafif seyreden kişilerde yeme düzenini bir diyetisyen eşliğinde kontrol altına almak çok fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda stres yönetimini doğru yapmak ve düzenli bir yaşantı ( yemek, uyku, dinlenme gibi ) hastalığın kolaylıkla kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.Pin
irritabl bağırsak sendromu nasıl geçer

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Geçer?

Huzursuz bağırsak sendromu nasıl geçti sorusu her hastanın kafasına en çok takılan konudur. Bu hastalığı pek çok kişi hafif şiddette geçirmektedir. Kronik bir rahatsızlık olup, hafif geçirenler için yaşam biçimini düzene alarak kontrol sağlanabilmektedir. Şiddetli ataklar halinde geçirenler için düzenli kontrol ve ilaç tedavisi gerekmektedir. Hafif seyreden kişilerde yeme düzenini bir diyetisyen eşliğinde kontrol altına almak çok fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda stres yönetimini doğru yapmak ve düzenli bir yaşantı ( yemek, uyku, dinlenme gibi ) hastalığın kolaylıkla kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri 
2023Pin
Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri
2023

Huzursuz Barsak Sendromu şiddetli geçiren hastalarda durum daha farklıdır. Bu noktada vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekmektedir. Öncelikli olarak gaita testi (dışkı testi) yapılmaktadır. Çıkan sonuçlar incelendikten ve muayene yapıldıktan sonra hastaya uygun olan ilaçlar ve yapılacaklar listesi doktor tarafından verilmektedir. Uzun ama düzenli bir vadede sorunun kontrol altına alınması bu şekilde sağlanabilmektedir.

İBS ( Huzursuz bağırsak sendromu )Pin
İBS Belirtileri

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İBS yaşamı zaman zaman zorlaştırabilse de ciddi hastalıklara yol açmamaktadır. İlk akla gelenlerden biri olan kanser gibi aşılması zor hastalıklara sebebiyet vermemektedir. Ancak yaşam kalitesi ve toplumsal hayata uyum açısından bu sendromun tedavisi ve kontrol altına alınması önem arz eder. Kişinin konforlu bir yaşama kavuşabilmesinin temelinde ağrısız, problemsiz olması gerekir. Bunu sağlamak için özellikle 45 yaşı altı kişileri ve genellikle gençleri etkisi altına alan bu rahatsızlıkla mücadele edilmelidir.

Ancak unutmayalım ki her hastanın belirtileri aynı olmadığı gibi tedavileri de aynı değildir. Bir hastada işe yarayan yöntem başka bir hastada kesin çözüm sağlamayabilir. Bu nedenle kendiniz için en uygun yöntemi deneyimleyerek bulmanız en sağlıklı yöntem olacaktır. İleri safhalarda mutlaka bir uzmana danışarak çeşitli taramalardan geçilmesi gerekmektedir.

IBS Bağırsak Sendromu belirtileriPin
IBS Bağırsak Sendromu

Huzursuz Bağırsak Sendromuna Ne İyi Gelir?

Huzursuz bağırsak sendromu yorumlarında en önemli konu tedavi sağlanması için neyin iyi geldiğidir. Bu sendroma yakalanan ya da dönemsel olarak sindirim ya da boşaltım sorunu yaşayan kişiler için dikkat edilecekler benzerlik göstermektedir. Sizler için uzmanlar tarafından önerilen sıralayacağımız maddelere dikkat etmeniz halinde bu sorunlardan uzak kalabilirsiniz.

 • Porsiyonların boyutunu azaltmak, az ve sık yemek
 • Lokmaları iyi çiğnemek ve sindirmeden önce ağızda küçültmek
 • Özellikle kabızlığı önlemek için meyve, sebze, bol lifli gıdalar ve bakliyat ağırlıklı beslenmek
 • Ancak fasulye, brokoli, lahana, karnabahar gibi sindirimi zor olan ve gaz yapıcı besinleri daha az tüketmek
 • Beyaz ekmek yerine tam buğdaylı, çavdarlı gibi kahverengi ekmekleri tüketmek
 • Ev yoğurdu, tarhana, turşu, kefir gibi doğal probiyotik içeren besinleri kullanmak
 • Bol su tüketmek ve sıvı ağırlıklı beslenmek (Çorbayı günlük beslenmede kullanmak)
 • Stresle başa çıkmaya yardımcı olacak aktivitelerde bulunmak
 • Düzenli olarak spor yapmak
 • Karın ve kasık bölgesini çalıştıracak hafif egzersizler yapmak

Huzursuz Bağırsak Sendromu Bitkisel Tedavi

İBS bitkisel tedavi ile hafif şiddette olan hastalar düzene girebilmektedir. Bu şekilde ilaca gerek kalmadan düzenli beslenme ve sağlıklı tarifler kullanarak gaz, ishal, kabızlık, şişkinlik gibi sorunlardan uzak durabilirler.

 • Sindirim ve boşaltım sorunlarına en çok yol açan temel sorunumuz stresle başa çıkmak gerekir. Stresi yönetmek için melisa, adaçayı, papatya gibi çayları tüketebilirsiniz. Huzursuz bağırsak sendromuna iyi gelen bitki çayları makalemizi okuyabilirsiniz.
 • Sabah kahvaltısı için tam buğday ekmek ve taze sebze, meyvelerle kahvaltı edilebilir.
 • Kahvaltıda daha hafif bir öğün için yulaf lapası tüketmek gaz ve şişkinlik yaşanmasını hemen önleyecektir.
 • Huzursuz Bağırsak Sendromu Yorumlar okumak için tıklayınız.
 • Aşırı yağlı yemeklerden uzak durarak, ızgara etler ve sebze tercih edilmelidir.
 • Bol sebzeli ve bakliyatlı çorbalar öğünlerimizin temelinde bulunmalıdır.
 • Mutlaka probiyotik yönünden zengin olan gıdaları tüketmek gerekir.
 • Yiyecekleri donmuş ürünlerden ziyade taze olanlardan hazırlamaya dikkat edebilirsiniz.
 • Aşırı çay, kahve, alkol tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Bol su tüketmeli ve sularımızı keyiflendirecek limon, elma, nane, zencefil gibi ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Huzursuz bağırsak sendromu bitkisel tedavi

Geniş ele aldığımız makalemizi okumak için linke tıklayınız.

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz.

Huzursuz bağırsak sendromu ağrısı nerede olur?

Huzursuz bağırsak sendromu ağrısı genellikle karında, şişkinlik, sürekli kabızlık ve ishal olarak olur. Kalın bağırsağı etkileyen bir durumdur.

Araştırma makalesi

irritabl bağırsak sendromu
Alakalı İçerikler
“Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri 💊 (GÜNCEL) 2023” üzerine 3 yorum
Yorum yapın